Olimp High Endu :: AriniAudio
Modyfikacja i rekabling słuchawek Superlux HD668B. AriniAudio

HD668B Individual
Z Taniochy w High End :: Głęboka Modyfikacja i Rekabling

Kupiłem w ciemno tanie Superluxy HD668B na podstawie zbiorowych opinii, że to słuchawki, które biją na głowę wszystko w swojej cenie i z półki wyżej. Potrzebowałem czegoś, co będzie trzymało w miarę wysoki poziom wierności dźwięku przy wykorzystaniu w moim studiu nagraniowym. Równe poziomy, przestrzeń, rozdzielczość, czyli wszystko co lubią realizatorzy.

Na początku byłem w miarę zadowolony z dźwięku dostarczanego przez te słuchawki, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich śmiesznie niską cenę. Jednak już po krótkim czasie zaczęły mi mocno doskwierać ułomności odwzorowania muzyki, które nie są żadnym zaskoczeniem w tej półce cenowej. Mało kształtny i zdecydowany bas, dziwna średnica i siarczysta góra. Daleko tu do standardu studyjnego.

Nieśmiało zaczepiłem Pawła, bo w końcu co to za robota, żeby próbować robić coś z niczego. Powiedział "Dawaj, zobaczymy".

Wysłałem słuchawki żeby je sprawdził i poddał ekspertyzie. Współpracuję z nim nie po raz pierwszy i wiem, że w takich sprawach potrafi zdziałać cuda. Ku mojemu zaskoczeniu chyba potraktował ten temat jako wyzwanie. Paweł sprawdził słuchawki i uznał krótko, że pokaźne przetworniki 50mm są OK, potencjał jest i można działać.

Dowiedziałem się, że na moje nieszczęście konstruktorzy słuchawek poprowadzili sygnał w pałąku stalowym prętem. Nieźle polecieli w bambuko, a z drugiej strony, AKG też takie grzechy popełnia (zobacz klikając tutaj). Ponadto popełniono kilka innych błędów.

Przewodzenie sygnału w pałąku: Stalowy pręt. To katastrofa!

Zakres modyfikacji okazał się więc szeroki:

  1. Specjalnie zaprojektowany przewód Individual HD668B wykonany ze srebra i miedzi OFC5N.
  2. Wymiana felernego „okablowania” pałąka na przewód Individual.
  3. Głęboka modyfikacja komór słuchawek dla osiągnięcia liniowego przebiegu częstotliwości oraz spektakularnej przestrzeni.
  4. Montaż specjalnych filtrów wykonanych jedynie z przewodników: Srebra oraz miedzi DOFC8N (o czystości 1 obcy atom na 8 milionów atomów miedzi).

Seryjne "filtry" akustyczne przetworników

To jakie są efekty? No nie powiem, zdziwiłem się. Modyfikacja sprawiła dużo fajnych rzeczy z dźwiękiem. Góra stała się piękna, prawdziwa i wciągająca. Całkowita zmiana wytłumienia komór zaowocowała większą plastycznością i naturalnością basu, wypełnieniem niskiej średnicy i poszerzeniem przestrzeni. Pokazało się solidne mięcho. Moje odnowione słuchawki zyskały cechy, których potrzebowałem do tworzenia prawidłowych miksów w studio.

Seria słuchawek Superlux HD668B Individual

Po dokładnych odsłuchach zabrałem słuchawki do mojego znajomego, by porównać je z seryjnymi Beyerdynamicami DT880 Pro. Nauszniki podpięliśmy do wysokiej jakości studyjnego interfejsu audio RME FireFace 400. Wspólna konkluzja: Moje nowe Superluxy w niczym nie odstają wielokrotnie droższym Beyerom. Paweł wykorzystał w pełni potencjał drzemiący w tych słuchawkach.

Podzieliłem się spostrzeżeniami i pochwaliłem właściwie nowym sprzętem na forum gitarowym. Ku mojemu zdziwieniu wynikło duże zainteresowanie tematem, jak i zaciekła dyskusja. Ostatecznie jednak wypłynęły prośby o wykonanie modyfikacji takich samych słuchawek dla użytkowników forum. Paweł ograniczył liczbę klientów, którzy mogą uzyskać modyfikację do 5. Zatem jestem posiadaczem pierwszego z sześciu egzemplarzy Superlux 668B Individual. Zaskoczenie było pełne i pozytywne, co wynika z załączonych opinii:

Przesłuchałem. Kolego Arini, gdyby tak to zabrzmiało od początku byłbyś okrzyknięty, przynajmniej przeze mnie, zdolnym człowiekiem.

Grają tak zacnie i jestem na tyle zaskoczony, że muszę się z tym oswoić.

commelina, Forum 7String

Wstrzymywałem się z napisaniem opinii by efekt WOW zdążył ochłonąć.

Muzyki słucha się nieporównywalnie lepiej.

Dźwięk jest bardzo "czysty" i selektywny.

Nic nie dominuje i nic się nie chowa. Mogę sobie dowalić więcej decybeli niż zazwyczaj, a mimo to nie męczy mnie to, gdzie z natury nie lubię słuchać muzyki głośno.

Tak, Meshuggah brzmi zajebiście.

niedziak, Forum 7String

Dokładnie tego oczekuję po słuchawkach studyjnych.

Aston, Forum 7String

Bardzo żywe i selektywne. Wszystko brzmi zdecydowanie lepiej. Jest zajebiście.

sylkis, Forum 7String

Na użytek małego studia przy nagrywaniu jak i przy zwyczajnym słuchaniu muzyki nie wyobrażam sobie nic, co sprawiłoby mi tyle satysfakcji co niepozorne Superluxy Individual. Zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę już po modyfikacjach.

Brzydkie jak były, tak są nadal.

Na pierwszych zdjęciach jedyny egzemplarz Vintage Destroyed

Copyright ©  AriniAudio & Individual  od 2009 roku

Prawa Zastrzeżone - Rights Reserved