Olimp High Endu :: AriniAudio
Beyerdynamic DT 990. Modyfikacja i przekablowanie słuchawek

Beyerdynamic DT 990 Individual
Modyfikacja i Przekablowanie Słuchawek

Na modyfikację moich Beyerdynamic DT 990 zdecydowałem się po przeprowadzeniu jednej rozmowy. Przekonałem się, że to będzie strzał w dziesiątkę, a nie sztuczne eksponowanie detali i dziwaczne brzmienie. Na wykonanie modyfikacji, włącznie z zaprojektowaniem nowego okablowania, czekałem umówione 2 tygodnie.

Wytłumienie komór Beyerdynamic DT 990

Po otrzymaniu nowych słuchawek od pierwszego momentu odczułem niezaprzeczalną różnicę na duży plus. To co mnie uderzyło to „otwarcie” dźwięku. Dopiero po modyfikacji zauważyłem jak mocno przytłumione były w wersji fabrycznej. Teraz dźwięk jest znacznie bardziej przestrzenny. Scena dużo szersza. Pojawiły się ukrywane wcześniej szczegóły, mikrodetale i nowe rzeczy w tle, których do tej pory nie słyszałem. Myślałem, że znam te utwory na pamięć. Myliłem się.

Przetworniki DT 990. Pokaźne i nietypowe. Całkowicie otwarte

Wszystko to przy zachowaniu wspaniałej subtelności i delikatności dźwięku. Odsłuchiwałem już nie raz dużo droższe słuchawki i nie mogłem znieść natarczywości średnicy i wysokich tonów. Takie brzmienie to nie neutralność tylko szpanowanie detalami. Dobrze, że moje nowe słuchawki absolutnie nadal pozbawione są natarczywości i krzykliwości, czego bardzo nie lubię.

Jeśli chodzi o bas, to powiem szczerze, że nie jestem zbyt osłuchany. Mam po prostu problemy z interpretacją tego zakresu słuchając na słuchawkach. Wczoraj, skupiając się na linii basu, zacząłem go słyszeć w utworach, w których wcześniej go praktycznie nie dostrzegałem. Więc na pewno jest poprawa. Np. na płycie Led Zeppelin II wyraźnie dostrzegłem linię basu i mogłem ją nawet śledzić, więc jak na moje doświadczenie ze słuchawkami jest bardzo dobrze!

Trzeba też zwrócić uwagę na samo wykonanie i jego staranność. Również estetykę opakowania. Może nie jest to najważniejsze dla dźwięku, ale pokazuje profesjonalne podejście AriniAudio do pracy.

To jasne i oczywiste, że modyfikacja i przekablowanie się powiodły. Dobrze zainwestowałem środki. Dźwięk stał się taki, jaki planowaliśmy osiągnąć podczas rozmów. Świetna robota.

Piotr Stankiewicz

Copyright ©  AriniAudio & Individual  od 2009 roku

Prawa Zastrzeżone - Rights Reserved